reede, 25. august 2017

Suvi 2017

Jahe ja vihmane suvi on imekiirelt läinud. Tegemisi ja toimetamisi ja käimisi on olnud rohkesti. Minu jaoks isegi liiga palju, info vastuvõtuvõime on ületatud. Aga nagu vanasõnagi ütleb, et kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Üleeile õhtul otsustasin teha facebooki-pausi. Ja nüüd, oh imet!, leian aega blogimiseks! Facebook oli küll mu põhiline suhtluskanal, kuid arvan, et seal on kohutavalt palju pinnapealsust ja väga palju üleliigset infot, mis mõtte hägustavad. Facebooki aia- ja fotolehtedel toimetan kindlasti edasi, kuid sinna on asja harvem, mitte just päris iga päev.
Mõtlen, et kui kellelgi tõepoolest mulle midagi hästi olulist öelda on, leiab üles mu meiliaadressi või telefoninumbri. Muuseas, olen ise kolme inimesega meili teel ühendust võtnud. Meilikasti vaadatakse vist siiski tänapäeval harvemini kui fb lehele.
See oli sissejuhatus.

Järgneb põhitekst ehk juttu ja pilti aiandusest.

Suvi on olnud tõepoolest jahe ja vihmane. Paaril juulikuu päeval vedas kuni +28-ni välja, ei rohkem. Enamasti hea kui +20 välja andis. Ja sadas palju. Kuigi päikest on ka olnud. No nii enam-vähem tasakaalus, ma leian. Kuid päris kuuma ilma oleks ka ikka soovinud.
Võiks öelda, et terve suve jooksul toimisid sobivad istutusilmad. Ja seda tööd ma ka tegin. Rajan uusi istutusalasid. Aeda on tulnud palju uusi taimi. Eelkõige hostasid. Aga ka muid püsikuid, põõsaid ning puid. Istutusmaterjali olen saanud armsatelt aalujatelt, tellinud Risttee talu taimeaiast, Aiasõbrast ning Järvseljalt.
Järvseljal käisin ise taimedel järel. Polnudki sinna kanti varem sattunud. Nüüd, sel suvel, sõitsin spetsiaalselt kohale. Minu jaoks on sealne paigake tõeline paradiis. Rahu, vaikus, palju huvitavaid taimi pargis ja müügiks + lahke perenaine. See viimane on veel kõige olulisem. Olin jätnud koju fotoaparaadi ja peale pikka sõitu ei jätkunud energiat ka kõigega tutvumiseks. Tahan sinna kindlasti tagasi minna. Minu jaoks uut ja põnevat on palju seal ees ootamas.

Aeda pildistanud olengi sel suvel vähe. Panen siia ritta mõned pildid, mis tehtud

170817.

Pargiroosid
Rosa rugosaLaialehine kellukas

Tulbipuu

Selline huvitav on tulbipuu leht

Puishortensia "Annabell" kasvab mul punaselehelise
sarapuu kaisus ja on seega kaitstud teda murdvate tuulte eest.

Gladioolide jaoks oli vist suvi liiga jahe. Minu 20-st istutatud
gladioolisibulast otsustas õitseda ainult üks.
Ja seegi ei vastanud sordiomadustele.
Ta peaks olema lumivalge. :)

Aedhortensia. Nimetu. Nõukaaegne.

Viltjas ülane. Kasvab maja põhjapoolse seina ääres.
Seal talle meeeldib. Varem oli kõverpeenras, seal oli päikest
rohkem ja ta oli tilluke. Ei kasvanud, õitest rääkimata.

Aga aed ei ole ainult lilled. Aed on ka putukad-mutukad ja muud tegelased.
Aknaklaasil (väljaspool)
istus suur sääse moodi olevus.
170817

Teisel pool akent, st aias,
on üks ämblik end sisse seadnud.
110817


Putukaid-mutukaid-ämblikke ma kahjuks ei tunne. Kui keegi teab, võiks kommenteerida, kes nad on.

Täna on ilm vihmane ja jahe. Sadu lubatakse terveks päevaks. Õhutemperatuur on +12. Külma, tahaks kirjutada. Brrr. Futu kirjutas, et mesilased saavad juba lisasööta. See tähendab, et suvi on läbi. Mesilinnukesi ma usun. Lülitasin kütte sisse, st panin kummeeritud puhvaika selga, tõin puid ja panin ahju küdema.

6 kommentaari:

Mariihen ütles ...

No kui Sa FB-s enam ei ole, kuidas ma Sinuga siis kokku saan leppida, et millal see õnnetu iirisepott kohale toimetada? Varsti kimad ju ära töömaale?

PS Sinu blogi on üks väheseid, kus kommentaari saan kirjutada. teiste puhul jääb vaid lugemise rõõm.

HelveL ütles ...

Mare, blogi üleval paremas nurgas on mu meiliaadress. Ja ära eriti muretse selle iirisepoti pärast. Küll kunagi ikka saab. Töömaale veel niipea ei lähe.

Ka mina ei saa enamikku blogisid kommenteerida. Ma ei tea, miks.

Rahutu rahmeldaja ütles ...

Mina suve üle eriti ei kurda, olen selline jahedamapoolse armastaja aga viimased 5 päeva on nüüd küll liig, mis liig. Ainult silmad paistavad veel välja veest :D Ma ka eriti putukaid ja mutukaid ei tunne aga neid vaadata on väga tore, Ja sinna see aeg jälle läheb :D Bloggeril on siis jälle mingid paha tuju päevad kui te kommenteerida ei saa. Arvatavasti läheb see mööda. Või on kusagil mingi seade, mis vajab nokkimist. Küsige Tii käest.

Milda ütles ...

Ilm on tõesti olnud prrrr! Eile lausa hambad plõgisesid, liiga vähe oli kehakatteks. Gladioolindus on tasakaalus, minu rohekaskollased gladioolid on lumivalged.

MUHEDIK ütles ...

Kõige kummalisem on see, et vaatamata jahedale ja märjale hooajale, tunneb iluaed end hästi. Kasutaimedega on teine lugu.
Aga need viimase nädala padukad on küll juba ülearused.
Mul on tunne, et neil, kes ei saa kommenteerida, on ehk seadetes mingi linnuke temata.

Ise Hakanud Lillekasvataja ütles ...

See roosa roos oli sul ikkagi võrratu!