teisipäev, 19. juuli 2011

Kuradipuu

Mandžuuria araalia
ARALIA mandshurica

Ostsin ta Türi lillelaadalt ühelt pealinna aiapidajalt. Ega ma tast siis midagi ei teadnud. Lihtsalt nimi ja istik jäid ühtäkki pilku köitma. Aasta võis olla 2006. Tutvustuseks ütles papi, et hästi huvitav ja kõrge puu. Andis aadressi ja kutsus oma aeda vaatama. Tolle kevadeni olin Tallinnasse sattunud imeharva ja aimamata, et sügisest alates Tallinn mu töölinnaks saab, pistsin aadressi x kohta. Tegelikult oleks ju päris huvitav olnud sealt läbi astuda, mõtlen nüüd takkajärgi targana.

Paar esimest aastat ta kodunes ja oli üsna tagasihoidlik oma kasvuga. Kuid nüüd, paaril viimasel aastal on aastakasvud tõeliselt pikad, ulatudes tugevalt üle poole meetri (käisin mõõdulindga mõõtmas: ca 60+ cm). Puukese enda kõrgus on mõned cm-d üle 2 meetri.

Sellel aastal ilmusid talle ka õiekobarad. Õigemini küll õielehvikud.
Umbes kuu aega tagasi märkasin esimesi lehvikualgeid ja tänaseks on nad siis niisugused:


Liigikirjeldus siit:
Huvitav ja omapärane taim, mis kasvab üksikult või väikeste gruppidena sega- ja okasmetsade all Kaug-Ida idaosas, Koreas, Hiina edelaosas.
Rahvas kutsub teda ogapuuks, kuradipuuks ja isegi kuradi nuiaks.
Varjutaluv mesofüüt.
Tema sirged, peaaegu hargnematud varred, ulatuvad 4-5 m kõrgusele, on ülekülvatud suurte ogadega.
Ta kasvab kiiresti, vähenõudlik mulla suhtes ja lisaks hea meetaim.
Võrsed on paksud, ümarad, kergelt soonelised, täis arvukaid tugevaid ja teravaid ogasid ja harjaseid, tuhkhallid, vahel rohekashallid.
Pungad on hajali.
Lehed on väga suured (kuni 1m), järjestikused, kahetised või kolmetised, koondunud võrse tippu, mis annab taimele palmi välimuse.
Kevadel on lehed pealt helerohelised ja alt helesinised, suvel rohelised ja sügisel punastes – lillades vahel roostepunastes toonides, langevad ruttu maha.
Väga dekoratiivne õitsemise ja viljade valmimise ajal.
Väikesed, kreemikasvalged kohevad õied on kogutud suurde (kuni 54 cm) keerukasse pöörisõisikusse, asub võrsete tipus.
Palju efektsem on õitsemine suve lõpus, mis mitte ainult ei suurenda taime dekoratiivsust, vaid on kasulik mesinikele.
Õitsemise kestvus 25 ja rohkem päevi.
Viljad marjataolised, väikesed, mittesöödavad, väga ilusad, eriti valmimise perioodil.
Hilissügiseni on suured pöörised valminud marjadega, mis koolduvad oma raskuse all, ehteks puu latvades, nähes eriti kaunid välja kirjude sügislehtede taustal.********************************************************************************

Jumalapuu on paganama hea mõte.
Tegelikult tahan väga ka äädikapuud.
Deia, hea hing, andis, kuid talle ei meeldinud minu juures. Olen järjekindel ja küsin taas: kellel on võimalik mind äädikapuuga rõõmustada?


PS. Ka mina ise ei saa oma blogis kommenteerida.
Kirjutan siis joonealusena oma kommi.

6 kommentaari:

lehmlendab ütles ...

Minu oma õitses eelmisel aastal ja sel aastal on meil poegade uputus...

MUHEDIK ütles ...

Sa peaksid sinna talle kõrvale ka jumalapuu muretsema, mõlemail ilusad pikad liitlehed.
Mina kahjuks oma pinnase tõttu selliseid kaunitare kasvatada ei saa, pole ei viljakat ega niiskemat kohta, puhta kruus või raske savi.

Aga kommentaaridega on Sinu blogis ikka kehvasti, mitte kuidagi nad läbi ei lähe. Nagu mingi nõiakunstiga oleks tegemist.

Tsiil ütles ...

Ema-isa aias kasvab selline puu juba mitu aastat ja minu meelest sokutab ta igale poole oma võsusid. Mitte just igale poole, aga suure puu kõrvale küll.

Testkommentaar :)

Tsiil ütles ...

Haa, nüüd küll sai kommenteerida. Minu blogis esineb ka sellist jama. Blogger lihtsalt jukerdab?

Helve ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Bianka ütles ...

Mul jäi pärast teist katset äädikapuu elama ja sel aastal isegi õitses, kuigi sain ta üsna pisikese taimena. Hiljuti nägin, et ta on kaks pisi-pojukest ajanud. Katsun neid kevadeni elus hoida (kui mees niidukiga kogemata neid ära ei niida). Kui sa seni mujalt pole neid saanud, siis on põhjust mulle külla tulla ;)